BEAVER DAM WRESTLING RUNNER-UP AT NORTHERN EXPOSURE EVENT

Northern Exposure Wrestling Tournament in Merrill Wisconsin

December 28th & 29th

Full results at Trackwrestling.com

Championship Round
1st Place Match
Wisconsin Rapids Lincoln defeated Beaver Dam/Wayland Ac. 54-15.

Blue Division

  • 1st Place – Beaver Dam/Wayland Ac.
  • 2nd Place – Wisconsin Dells
  • 3rd Place – Merrill
  • 4th Place – East Troy
  • 5th Place – Grizzlies
  • 6th Place – Marquette HS
  • 7th Place – Rosholt

Round 1

  • Merrill defeated Marquette HS 63-12.
  • Beaver Dam/Wayland Ac. defeated East Troy 60-19.
  • Wisconsin Dells defeated Grizzlies 61-16.
  • Rosholt defeated null 0-0.

Round 2

  • Merrill defeated Rosholt 77-6.
  • Beaver Dam/Wayland Ac. defeated Marquette HS 78-6.
  • Wisconsin Dells defeated null 0-0.
  • East Troy defeated Grizzlies 48-36.

Round 3

  • Merrill defeated East Troy 72-12.
  • Beaver Dam/Wayland Ac. defeated Wisconsin Dells 45-30.
  • Marquette HS defeated null 0-0.
  • Grizzlies defeated Rosholt 66-11.

Round 4

  • Merrill defeated Grizzlies 66-15.
  • Beaver Dam/Wayland Ac. defeated Rosholt 78-6.
  • Wisconsin Dells defeated Marquette HS 66-18.
  • East Troy defeated null 0-0.

Round 5

  • Wisconsin Dells defeated Merrill 45-35.
  • Beaver Dam/Wayland Ac. defeated null 0-0.
  • East Troy defeated Rosholt 60-12.
  • Grizzlies defeated Marquette HS 48-30.

Round 6

  • Merrill defeated null 0-0.
  • Beaver Dam/Wayland Ac. defeated Grizzlies 72-6.
  • Wisconsin Dells defeated Rosholt 84-0.
  • East Troy defeated Marquette HS 54-24.

Round 7

  • Merrill defeated Beaver Dam/Wayland Ac. 41-33.
  • Wisconsin Dells defeated East Troy 50-24.
  • Marquette HS defeated Rosholt 48-0.
  • Grizzlies defeated null 0-0.

Individual Results

Blue – Beaver Dam/Wayland Ac.

Guaranteed 1st place

Match #1 Round 1

Beaver Dam/Wayland Ac. defeated East Troy 60-19

  • 132 – Zane Sprager (East Troy) over Dylan Hahn (Beaver Dam/Wayland Ac.) Dec 8-6
  • 138 – Jacob Ginal (East Troy) over Odin Nico (Beaver Dam/Wayland Ac.) Fall 3:51
  • 145 – Landen Grow (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Sawyer Beckwith (East Troy) Fall 3:58
  • 152 – Broc Mullenbach (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Austin Lysaght (East Troy) Fall 4:29
  • 160 – Easton Warden (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Caleb Davidson (East Troy) Fall 3:49
  • 170 – Gavin Vitense (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Kieran McCue (East Troy) Fall 3:58
  • 182 – Mason Grow (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Joey Meadows (East Troy) Fall 2:29
  • 195 – Keegan Jacobs (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Luke Bower (East Troy) Fall 1:01
  • 220 – Michael Keberlein (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Lance Kader (East Troy) Fall 1:57
  • 285 – Noah Pintar (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Unknown (Unattached) Forf
  • 106 – Rolando Trevino (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Unknown (Unattached) Forf
  • 113 – Brady Collins (East Troy) over Greyson Kevevan (Beaver Dam/Wayland Ac.) Maj 12-2
  • 120 – Jack Pluess (East Troy) over Rylan Burwitz (Beaver Dam/Wayland Ac.) Fall 5:01
  • 126 – Avery Femrite (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Chris Garcia (East Troy) Fall 5:32

Match #2 Round 2

Beaver Dam/Wayland Ac. defeated Marquette HS 78-6

  • 138 – Odin Nico (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Unknown (Unattached) Forf
  • 145 – Landen Grow (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Trent Sadler (Marquette HS) Fall 0:52
  • 152 – Broc Mullenbach (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Braydon Borman (Marquette HS) Fall 1:43
  • 160 – Easton Warden (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Brody Caster (Marquette HS) Fall 0:46
  • 170 – Gavin Vitense (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Luke Mead (Marquette HS) Fall 5:24
  • 182 – Mason Grow (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Hazen Holmes (Marquette HS) Fall 3:24
  • 195 – Keegan Jacobs (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220 – Michael Keberlein (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285 – Dasan Smith (Marquette HS) over Noah Pintar (Beaver Dam/Wayland Ac.) Fall 1:26
  • 106 – Rolando Trevino (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Unknown (Unattached) Forf
  • 113 – Greyson Kevevan (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Unknown (Unattached) Forf
  • 120 – Rylan Burwitz (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Unknown (Unattached) Forf
  • 126 – Avery Femrite (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Aiden Gentz (Marquette HS) Fall 0:39
  • 132 – Dylan Hahn (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Antonie Villarello (Marquette HS) Fall 2:29

Match #3 Round 3

Beaver Dam/Wayland Ac. defeated Wisconsin Dells 45-30

  • 145 – Landen Grow (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Mikolaj Amaya-Owerczuk (Wisconsin Dells) Fall 1:05
  • 152 – Broc Mullenbach (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Jacob Rodgers (Wisconsin Dells) Fall 1:37
  • 160 – Easton Warden (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Eddie Schwark (Wisconsin Dells) Fall 0:32
  • 170 – Gavin Vitense (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Trey Morse (Wisconsin Dells) Dec 2-0
  • 182 – Mason Grow (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Adam Huff (Wisconsin Dells) Fall 0:35
  • 195 – Dylan Warren (Wisconsin Dells) over Keegan Jacobs (Beaver Dam/Wayland Ac.) Dec 6-2
  • 220 – Michael Keberlein (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285 – Lennon Stroede (Wisconsin Dells) over Noah Pintar (Beaver Dam/Wayland Ac.) Fall 1:37
  • 106 – Rolando Trevino (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Kashton Stoddard (Wisconsin Dells) Fall 0:48
  • 113 – Nick Ersland (Wisconsin Dells) over Greyson Kevevan (Beaver Dam/Wayland Ac.) Dec 10-5
  • 120 – Marty Platt (Wisconsin Dells) over Rylan Burwitz (Beaver Dam/Wayland Ac.) Fall 1:08
  • 126 – Avery Femrite (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Saul De La Garza (Wisconsin Dells) Fall 1:20
  • 132 – Chase Theiss (Wisconsin Dells) over Dylan Hahn (Beaver Dam/Wayland Ac.) Fall 2:07
  • 138 – Luke Sampson (Wisconsin Dells) over Odin Nico (Beaver Dam/Wayland Ac.) Fall 0:51

Match #4 Round 4

Beaver Dam/Wayland Ac. defeated Rosholt 78-6

  • 152 – Broc Mullenbach (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Unknown (Unattached) Forf
  • 160 – Easton Warden (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Unknown (Unattached) Forf
  • 170 – Gavin Vitense (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Keegan O`Donnell (Rosholt) Fall 3:08
  • 182 – Mason Grow (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Braiden Bonney (Rosholt) Fall 1:25
  • 195 – Keegan Jacobs (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220 – Michael Keberlein (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285 – Magnus Hilgers (Rosholt) over Noah Pintar (Beaver Dam/Wayland Ac.) Fall 1:04
  • 106 – Rolando Trevino (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Unknown (Unattached) Forf
  • 113 – Greyson Kevevan (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Unknown (Unattached) Forf
  • 120 – Rylan Burwitz (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Unknown (Unattached) Forf
  • 126 – Avery Femrite (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Unknown (Unattached) Forf
  • 132 – Dylan Hahn (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Unknown (Unattached) Forf
  • 138 – Odin Nico (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Unknown (Unattached) Forf
  • 145 – Landen Grow (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Unknown (Unattached) Forf

Match #5 Round 5

Beaver Dam/Wayland Ac. received a Bye

Match #6 Round 6

Beaver Dam/Wayland Ac. defeated Grizzlies 72-6

  • 170 – Gavin Vitense (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182 – Mason Grow (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Unknown (Unattached) Forf
  • 195 – Keegan Jacobs (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Logan McIntyre (Grizzlies) Maj 16-5
  • 220 – Michael Keberlein (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Curtis Hankins (Grizzlies) Fall 1:25
  • 285 – Mikal Plautz (Grizzlies) over Noah Pintar (Beaver Dam/Wayland Ac.) Fall 2:34
  • 106 – Rolando Trevino (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Matthew Sering (Grizzlies) Maj 8-0
  • 113 – Greyson Kevevan (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Landon Glassey (Grizzlies) Maj 13-1
  • 120 – Rylan Burwitz (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Unknown (Unattached) Forf
  • 126 – Avery Femrite (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Gavin Wagner (Grizzlies) Fall 3:03
  • 132 – Dylan Hahn (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Mason Reid (Grizzlies) Fall 2:50
  • 138 – Odin Nico (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Caden Smith (Grizzlies) Fall 3:08
  • 145 – Landen Grow (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Serenity Koos (Grizzlies) Fall 0:07
  • 152 – Broc Mullenbach (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Tom Putz-Huettner (Grizzlies) Fall 2:31
  • 160 – Easton Warden (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Jace Olson (Grizzlies) Fall 1:47

Match #7 Round 7

Merrill defeated Beaver Dam/Wayland Ac. 41-33

  • 182 – Mason Grow (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Austin Depies (Merrill) Fall 1:30
  • 195 – Carson Brooks (Merrill) over Keegan Jacobs (Beaver Dam/Wayland Ac.) Fall 5:18
  • 220 – Ryder Depies (Merrill) over Michael Keberlein (Beaver Dam/Wayland Ac.) Fall 2:28
  • 285 – Ian Dreikosen (Merrill) over Noah Pintar (Beaver Dam/Wayland Ac.) Fall 1:59
  • 106 – Rolando Trevino (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Allison Hunter (Merrill) Fall 3:51
  • 113 – Greyson Kevevan (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Joey Jensen (Merrill) Dec 11-6
  • 120 – Jon Hart (Merrill) over Rylan Burwitz (Beaver Dam/Wayland Ac.) Dec 6-1
  • 126 – Avery Femrite (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Brett Suchocki (Merrill) Fall 3:20
  • 132 – Brady Norton (Merrill) over Dylan Hahn (Beaver Dam/Wayland Ac.) Fall 1:47
  • 138 – Callum Wheeler (Merrill) over Odin Nico (Beaver Dam/Wayland Ac.) Fall 1:10
  • 145 – Landen Grow (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Noah Clifford (Merrill) Fall 0:44
  • 152 – Broc Mullenbach (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Hunter Opper (Merrill) Fall 1:35
  • 160 – Gage Lassa (Merrill) over Easton Warden (Beaver Dam/Wayland Ac.) Fall 1:28
  • 170 – Brian Ball (Merrill) over Gavin Vitense (Beaver Dam/Wayland Ac.) UTB 2-2
  • Merrill’s team score was adjusted by -1.0 for unsportsmen like

Blue 1/Red 1 – Beaver Dam/Wayland Ac.

Guaranteed 2nd place

Match #1 1st Place Match

Wisconsin Rapids Lincoln defeated Beaver Dam/Wayland Ac. 54-15

  • 195 – Keegan Jacobs (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220 – Tanner Gormanson (Wisconsin Rapids Lincoln) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285 – Benton Ruesch (Wisconsin Rapids Lincoln) over Michael Keberlein (Beaver Dam/Wayland Ac.) Fall 1:26
  • 106 – Gavin Jacob (Wisconsin Rapids Lincoln) over Rolando Trevino (Beaver Dam/Wayland Ac.) Dec 2-0
  • 113 – Greyson Kevevan (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Matthew Miller (Wisconsin Rapids Lincoln) Dec 8-4
  • 120 – Landyn Freeman (Wisconsin Rapids Lincoln) over Rylan Burwitz (Beaver Dam/Wayland Ac.) Fall 1:12
  • 126 – Carter Freeman (Wisconsin Rapids Lincoln) over Avery Femrite (Beaver Dam/Wayland Ac.) TF 18-3
  • 132 – Aiden Armagost (Wisconsin Rapids Lincoln) over Dylan Hahn (Beaver Dam/Wayland Ac.) Fall 1:05
  • 138 – Mason Tritz (Wisconsin Rapids Lincoln) over Odin Nico (Beaver Dam/Wayland Ac.) Fall 1:18
  • 145 – Lucas Bean (Wisconsin Rapids Lincoln) over Landen Grow (Beaver Dam/Wayland Ac.) Maj 10-2
  • 152 – Broc Mullenbach (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Cole Black (Wisconsin Rapids Lincoln) Dec 6-0
  • 160 – Bennett Weidman (Wisconsin Rapids Lincoln) over Easton Warden (Beaver Dam/Wayland Ac.) Fall 1:35
  • 170 – Gavin Vitense (Beaver Dam/Wayland Ac.) over Mark Jeske (Wisconsin Rapids Lincoln) Dec 1-0
  • 182 – Kailar Tritz (Wisconsin Rapids Lincoln) over Mason Grow (Beaver Dam/Wayland Ac.) Fall 1:39

If you have a question about this story or have an idea for a future local sports story, please email Wade Bates at [email protected]

Photo Courtesy of Brad Klatt