Prep Scoreboard – Saturday 8/28/21

Girls Volleyball

The Central Wisconsin Christian Crusaders hosted 12 teams for a 2-day 40th Annual Crusader Invite Tournament on Friday and Saturday.  Living Word Lutheran took the championship, going undefeated on the weekend.    CWC went 3-0 on day 1, and 0-3 on day 2.

“We played 3 really good teams on day 2 and competed really well with all of them.   Unfortunately, a couple of points went the wrong way at the end but we made great progress towards building our team. Overall, I was proud of how the girls fought and continued to get better. “ –  Coach Dan Ten Napel

Match Score for CWC

W vs University Lake — 25-6, 25-15

W vs Sheboygan Christian 25-4, 25-9

W vs Gibraltar 25-8, 27-25

L vs Hustisford 15-25, 25-21, 10-15

L vs Laona Wabeno 20-25, 25-15, 10-15

L vs Living Word 24-26, 23-25

Ada Smies and Elise Ritzema led the team in hitting with 44 (Ada) and 43 (Elise) kills on the tournament.  KK Vander Werff led the team with 22 kills and 96 assists.  Shelby Buwalda led the team with 84 digs.  Ada Smies led the team with 21 blocks.

 

Watertown

Results from Sun Prairie Tournament 8/27 & 8/28

Record: 4-4

Scores:

Wrightstown: 21-25, 25-16, 15-8

Waupun 25-12, 25-5

Pewaukee 19-25, 18-25

De Pere 23-25, 25-23, 10-15

Marshfield 22-25, 25-17 16-14

Beaver Dam 25-6, 25-22

Luxenburg Casco 21-25, 17-25

Marshfield 17-25, 17-25

 

Gosling Tournament Stats:

Kills: Maryann Gudenkauf-47, Kylei Braatz-36, Amara Denault-27

Aces: Amara Denault-12, Lucy Spende-10

Blocks: Maryann Gudenkauf-22, Abby Walsh-12

Dig: Kallie Feder-47, Madeline Knollenberg-35, Payton Roets- 33

 

 

Clintonville 2 Dodgeland 1

Trojan stats

Ace: 3, Alexis Schultz #3

Assist: 17, Olivia Passig #12

Kill: 7, Morgan Kjornes #7

Block: 4, Morgan Kjornes #7

Dig: 9, Alexis Schultz #3

 

Kewaskum 2 Dodgeland 0

Trojan stats

Assist: 4, Olivia Passig #12

Kill: 2, Elyse Kozikowski #2

Dig: 5, Kira Schall #9

 

Wisconsin Dells 2 Dodgeland 0

Trojan Stats

Assist: 5, Olivia Passig #12

Kill: 3, Morgan Kjornes #7

Dig: 4, Alexis Schultz #3

 

Lake Mills 2 Dodgeland 0

Trojan Stats

Ace: 1, Alexis Schultz #3

Assist: 9, Olivia Passig #12

Kill: 4, Morgan Kjornes #7

Block: 2, Emma Carpenter #4

Dig: 9, Kira Schall #9

 

Dodgeland 2 Bruce 0

Trojan Stats

Ace: 5, Olivia Passig #12

Assist: 12, Olivia Passig #12

Kill: 7, Morgan Kjornes #7

Block: 4, Morgan Kjornes #7

Dig: 15, Kira Schall #9

 

Fall River 2 Dodgeland 0

Trojan stats

Ace: 2, Olivia Passig #12

Assist: 16, Olivia Passig #12

Kill: 5, Morgan Kjornes #7

Dig: 10, Elyse Kozikowski #2

 

Rio 2 Dodgeland 0

Trojan Stats

Ace: 3, Alexis Schultz #3

Assist: 9, Olivia Passig #12

Kill: 7, Morgan Kjornes #7

Block: 3, Morgan Kjornes #7

Dig: 4, Alexis Schultz #3

 

Randolph

Randolph participated in the 27 team UW Whitewater Tournament. They had a 5-3 overall record and were the Silver Bracket Champions.

 

Friday Randolph lost 0-2 to McFarland: 11-25, 11-25

Randolph beat Lodi 2-0: 25-16, 25-21

Randolph lost 1-2 to Green Bay Notre Dame: 25-22, 21-25, 10-15

Randolph lost 1-2 to Westosha Central: 18-25, 25-21, 13-15

Saturday Randolph beat Kenosha Indian Trail 2-1: 18-25, 25-22, 16-4

Randolph beat Kenosha Tremper 2-0: 25-9, 25-18

Randolph beat Kenosha St. Joe’s 2-0: 25-22, 25-9

Randolph beat Monona Grove 2-0: 25-12, 25-19

 

Kill leaders: Carizma Muth- 56, Cassandra Alsum- 38, Rylea Alvin- 32, Josie Spors- 31

Assists leader: Jorey Bulwalda- 138

Aces leaders: Cassandra Alsum- 16, Carizma Muth- 11, Brandi Fuller- 10

Block leaders: Rylea Alvin- 16, Brianna Wiersma- 13

Dig leaders: Cassandra Alsum- 65, Carizma Muth- 50

 

Cross Country

Watertown Cross Country

Watertown High School hosted the 25th Annual Glenn Herold Cross Country Invitational on Saturday, August 28th    Click here for full meet results

 

 

Beaver Dam Cross Country

The Beaver Dam High School cross country team had a strong showing in the heat and humidity at West Bend on Saturday.

 

Here are the top finishers in each grade

12th Grade Girls: 17th Corey Gundert – 23.38.27

11th Grade Girls: 6th Leah Burchardt – 22.13.17

11th Grade Girls: 14th Jessica Redman – 24:01:95

10th Grade Girls: 3rd Kylie Hackbarth – 21.36.95

10th Grade Girls: 13th Mila Westra – 23.37.35

9th Grade Girls: 10th Emma Le Duc – 24.10.96

 

12th Grade Boys 39th Luke Eberle – 22:02.62

11th Grade Boys: 31st Eli Titus – 20.55.87

10th Grade Boys: 22nd Boston Damon – 21.07.35

9th Grade Boys: 49th Jordan Schroeder – 24.17.86

 

 

If you have a question about this story or have an idea for a future local sports story, please email Wade Bates at [email protected]