Husty’s Kuehl Wins State Triple Jump Title To Highlight Area D3 State Track Meet Results

Hustisford’s Dylan Kuehl won the Boys Triple Jump at the WIAA Division Three State Track & Field Meet in LaCrosse on Thursday.  Kuehl won the D3 title with a jump of 45 feet, 1.25 inches.   Dodgeland’s Evan Finger finished 2nd in both the boys 800 and Boys 1600 Meters while Randolph/Cambria-Friesland’s Isaac Albrecht was 3rd in the Boys 110 Meter Hurdles.

Here are how local student athlete’s did at Thursday’s Division Three Meet….

Girls 100 Meters
Miranda Firari – Dodgeland – 5th Place

Girls 200 Meters
Savannah Duckett – Randolph/Cambria-Friesland – Did Not Qualify For Final

Girls 400 Meters
Ari Hildebrandt – Hustisford – 16th Place

Girls 100 Meter Hurdles
Morgan Amend – Markesan – Did Not Qualify For Final
McKenzie Kennedy – Randolph/Cambria-Friesland – Did Not Qualify For Final

Girls 300 Meter Hurdles
Olivia Ruis – Central Wisconsin Christian – 6th Place

Girls 4×400
Dodgeland – 15th Place
Ali Sugden
Ava Raasch
Sayrah Benzing
Miranda Firari
Avery Hafenstein
Stephanie Cox

Central Wisconsin Christian – 16th Place
Shelby Buwalda
Mady Friese
Elise Ritzema
Jolie Schouten
Erin Ruis

Girls High Jump
Mady Friese – Central Wisconsin Christian – 8th Place
Ada Smies – Central Wisconsin Christian – No Height

Girls Pole Vault
Miranda Firari  – Dodgeland – 3rd Place

Girls Long Jump
Brooke Mosher – Waterloo – 15th Place

Girls Triple Jump
Brooke Mosher – Waterloo – 16th Place

Girls Shotput
Adrianne Bader – Dodgeland – 7th Place
Adeline Hutzler – Rio – 14th Place

Girls Discus
Adrianne Bader – Dodgeland – 13th Place

Boys 100 Meters
Isaac Eubanks – Wayland – 4th Place

Boys 200 Meters
Isaac Eubanks – Wayland – 5th Place

Boys 400 Meters
Griffin Hughland – Wayland – 14th Place

 Boys 800 Meters
Evan Finger – Dodgeland – 2nd Place
Griffin Hughland – Wayland – 8th Place

Boys 1600 Meters
Evan Finger – Dodgeland – 2nd Place

Boys 110 Meter Hurdles
Isaac Albrecht – Cambria-Friesland – 3rd Place

Boys 4×400
Central Wisconsin Christian – 16th Place
Levi Vander Galien
Caleb Slings
Cade Vlietstra
Benn Mckean
Jake Vander Werff  

Boys High Jump
Clay Blevins – Fall River – 6th Place
Griffin Hart – Randolph/Cambria-Friesland – 6th Place

Boys Long Jump
Julius Ogari – Central Wisconsin Christian – 13th Place

Boys Triple Jump
Dylan Kuehl – Hustisford – 1st Place
Jacob Rowe – Rio – 6th Place

CLICK HERE FOR MORE INFORMATION ON THE STATE TRACK MEET

 

If you have a question about this story or have an idea for a future local sports story, please email Wade Bates at [email protected]