BEAVER DAM WRESTLING TAKES THIRD AT WHITNALL

The Beaver Dam High School/Wayland wrestling team had a great day at the Zelinski Memorial Duals at Whitnall High School on Saturday with a 3rd place finish.

Full meet results are at Trackwrestling.com

Here are the results

  • 1st Place – New Prague
  • 2nd Place – Mukwonago
  • 3rd Place – Beaver Dam/Wayland Academy
  • 4th Place – Franklin
  • 5th Place – Muskego
  • 6th Place – Stoughton
  • 7th Place – Waunakee
  • 8th Place – Merrill
  • 9th Place – West Bend East
  • 10th Place – Whitnall/Greendale
  • 11th Place – Green Bay Preble

Beaver Dam/Wayland Academy defeated Marquette University 72-12

  • 170 – Josiah Barnes (Beaver Dam/Wayland Academy) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182 – Mason Grow (Beaver Dam/Wayland Academy) over Unknown (Unattached) Forf
  • 195 – Luke Fugman (Marquette University) over Remington Diels (Beaver Dam/Wayland Academy) Fall 3:35
  • 220 – Keegan Jacobs (Beaver Dam/Wayland Academy) over Andrew Reuchlen (Marquette University) Fall 5:59
  • 285 – Myron Holder (Marquette University) over Noah Pintar (Beaver Dam/Wayland Academy) Fall 2:52
  • 106 – Rolando Trevino (Beaver Dam/Wayland Academy) over Cruz Azzaline (Marquette University) Fall 0:42
  • 113 – Greyson Kenevan (Beaver Dam/Wayland Academy) over Unknown (Unattached) Forf
  • 120 – Rylan Burwitz (Beaver Dam/Wayland Academy) over Unknown (Unattached) Forf
  • 126 – Avery Femrite (Beaver Dam/Wayland Academy) over Leo Salazar (Marquette University) Fall 0:38
  • 132 – Dylan Hahn (Beaver Dam/Wayland Academy) over Zane Ballinger (Marquette University) Fall 1:14
  • 138 – Landen Grow (Beaver Dam/Wayland Academy) over Gabe Barbosa (Marquette University) Fall 0:43
  • 145 – Broc Mullenbach (Beaver Dam/Wayland Academy) over Alonzo Saavedra (Marquette University) Fall 0:29
  • 152 – Easton Warden (Beaver Dam/Wayland Academy) over Andrew Daniels (Marquette University) Fall 1:30
  • 160 – Gavin Vitense (Beaver Dam/Wayland Academy) over Luke Sanchez (Marquette University) Fall 1:38

Match #2 Championship Bracket

Beaver Dam/Wayland Academy defeated Muskego 39-37

  • 182 – Matt Kinzel (Muskego) over Mason Grow (Beaver Dam/Wayland Academy) Fall 1:18
  • 195 – Zach Current (Muskego) over Remington Diels (Beaver Dam/Wayland Academy) Fall 0:38
  • 220 – Keegan Jacobs (Beaver Dam/Wayland Academy) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285 – Dominic Schnier (Muskego) over Noah Pintar (Beaver Dam/Wayland Academy) Fall 1:03
  • 106 – Thomas Mattsen (Muskego) over Rolando Trevino (Beaver Dam/Wayland Academy) Maj 12-3
  • 113 – Cael Zelinski (Muskego) over Greyson Kenevan (Beaver Dam/Wayland Academy) TF 20-5
  • 120 – Tim Madia (Muskego) over Hayden Berkhahn (Beaver Dam/Wayland Academy) Fall 2:37
  • 126 – Rylan Burwitz (Beaver Dam/Wayland Academy) over Unknown (Unattached) Forf
  • 132 – Avery Femrite (Beaver Dam/Wayland Academy) over Mason Drout (Muskego) Dec 8-6
  • 138 – Landen Grow (Beaver Dam/Wayland Academy) over JT Brandstatter (Muskego) Fall 1:22
  • 145 – Broc Mullenbach (Beaver Dam/Wayland Academy) over Unknown (Unattached) Forf
  • 152 – Easton Warden (Beaver Dam/Wayland Academy) over Unknown (Unattached) Forf
  • 160 – Ryker Morgan (Muskego) over Josiah Barnes (Beaver Dam/Wayland Academy) Maj 17-7
  • 170 – Gavin Vitense (Beaver Dam/Wayland Academy) over Colin Foley (Muskego) Fall 3:20

Match #3 Championship Bracket

Beaver Dam/Wayland Academy defeated Franklin 36-35

  • 285 – Talan Summers (Franklin) over Noah Pintar (Beaver Dam/Wayland Academy) Fall 1:58
  • 106 – Rolando Trevino (Beaver Dam/Wayland Academy) over Unknown (Unattached) Forf
  • 113 – Juniel Moen (Franklin) over Unknown (Unattached) Forf
  • 120 – Matthew Barlay (Franklin) over Rylan Burwitz (Beaver Dam/Wayland Academy) Dec 4-2
  • 126 – Avery Femrite (Beaver Dam/Wayland Academy) over Finn Gaynor (Franklin) Fall 2:35
  • 132 – Davis Anderson (Franklin) over Dylan Hahn (Beaver Dam/Wayland Academy) TF 15-0
  • 138 – Landen Grow (Beaver Dam/Wayland Academy) over Matt Bauer (Franklin) Dec 12-7
  • 145 – Broc Mullenbach (Beaver Dam/Wayland Academy) over Ash Knaak (Franklin) Fall 0:46
  • 152 – Easton Warden (Beaver Dam/Wayland Academy) over Pablo Ewert (Franklin) Fall 0:24
  • 160 – Gavin Vitense (Beaver Dam/Wayland Academy) over Drew Nichols (Franklin) Dec 7-3
  • 170 – Manny Joseph (Franklin) over Mason Grow (Beaver Dam/Wayland Academy) Dec 11-5
  • 182 – Remington Diels (Beaver Dam/Wayland Academy) over Unknown (Unattached) Forf
  • 195 – Teagan Fox (Franklin) over Keegan Jacobs (Beaver Dam/Wayland Academy) Fall 0:57
  • 220 – Jake Pekar (Franklin) over Unknown (Unattached) Forf

Match #4 Championship Bracket

New Prague defeated Beaver Dam/Wayland Academy 71-3

  • 220 – Peyton Elgren (New Prague) over Keegan Jacobs (Beaver Dam/Wayland Academy) Fall 0:20
  • 285 – Luke Jacobson (New Prague) over Noah Pintar (Beaver Dam/Wayland Academy) Fall 0:39
  • 106 – Lawson Eller (New Prague) over Rolando Trevino (Beaver Dam/Wayland Academy) Fall 1:21
  • 113 – Kyle McCarthy (New Prague) over Greyson Kenevan (Beaver Dam/Wayland Academy) Fall 4:55
  • 120 – Isaac Pumper (New Prague) over Rylan Burwitz (Beaver Dam/Wayland Academy) Fall 1:24
  • 126 – Avery Femrite (Beaver Dam/Wayland Academy) over Cayden Feit (New Prague) Dec 6-1
  • 132 – Brandon Michel (New Prague) over Dylan Hahn (Beaver Dam/Wayland Academy) Fall 0:44
  • 138 – Cole Herrmann (New Prague) over Landen Grow (Beaver Dam/Wayland Academy) Dec 6-3
  • 145 – Koy Buesgens (New Prague) over Broc Mullenbach (Beaver Dam/Wayland Academy) TF 21-5
  • 152 – Colton Bornholdt (New Prague) over Easton Warden (Beaver Dam/Wayland Academy) Fall 3:15
  • 160 – Evan Farley (New Prague) over Gavin Vitense (Beaver Dam/Wayland Academy) TF 16-1
  • 170 – Brady Westall (New Prague) over Mason Grow (Beaver Dam/Wayland Academy) Maj 14-4
  • 182 – Owen Johnson (New Prague) over Remington Diels (Beaver Dam/Wayland Academy) Fall 3:14
  • 195 – Joey Novak (New Prague) over Unknown (Unattached) Forf

Match #5 Championship Bracket

Mukwonago defeated Beaver Dam/Wayland Academy 50-22

  • 195 – Wade Kippers (Mukwonago) over Keegan Jacobs (Beaver Dam/Wayland Academy) Fall 1:47
  • 220 – Ryan Mazer (Mukwonago) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285 – Grant Stromberg (Mukwonago) over Noah Pintar (Beaver Dam/Wayland Academy) Fall 0:37
  • 106 – Nick Needham (Mukwonago) over Rolando Trevino (Beaver Dam/Wayland Academy) Dec 5-3
  • 113 – Josephine Stachowski (Mukwonago) over Greyson Kenevan (Beaver Dam/Wayland Academy) Dec 14-9
  • 120 – Brian Whipple (Mukwonago) over Rylan Burwitz (Beaver Dam/Wayland Academy) Fall 1:57
  • 126 – Avery Femrite (Beaver Dam/Wayland Academy) over Alex Needham (Mukwonago) Maj 11-1
  • 132 – Adam Whittier (Mukwonago) over Dylan Hahn (Beaver Dam/Wayland Academy) TF 16-0
  • 138 – Landen Grow (Beaver Dam/Wayland Academy) over Blake Roberts (Mukwonago) Fall 1:08
  • 145 – Thomas Jungwirth (Mukwonago) over Broc Mullenbach (Beaver Dam/Wayland Academy) Dec 13-8
  • 152 – Easton Warden (Beaver Dam/Wayland Academy) over Wyatt Newman (Mukwonago) Fall 0:56
  • 160 – Zach Eliszewski (Mukwonago) over Gavin Vitense (Beaver Dam/Wayland Academy) Fall 3:35
  • 170 – Mason Grow (Beaver Dam/Wayland Academy) over Charles Vento (Mukwonago) Fall 1:06
  • 182 – Hayden Chitwood (Mukwonago) over Remington Diels (Beaver Dam/Wayland Academy) Fall 0:58

If you have a question about this story or have an idea for a future local sports story, please email Wade Bates at ddsports@dailydodge

Photo Courtesy of Beaver Dam Youth Wrestling