BDHS’s Wilke Leads Seven Area Players On A.P. All-State Squad

Beaver Dam High School junior Maty Wilke was named to the 2019-20 Associated Press 1st Team All-State Girls Basketball Team.  Wilke led the Golden Beavers in scoring and rebounding this season at 18 points and 8 rebounds per game as they earned a trip the state girls basketball tournament for the 4th straight year.  Marshall’s Anna Lutz was a 3rd team pick, while Waupun’s Abbie Aalsma and Beaver Dam’s Jada Donaldson got 4th team nods.  Beaver Dam’s Natalie Jens, Waupun’s Peyton McGinnis and Marshall’s Laura Nickel were all named Honorable Mention All-State by the AP.

Photo Credit:  Lisa Gutknecht

2019-20 ASSOCIATED PRESS GIRLS BASKETBALL ALL-STATE TEAM

Player of the Year: Lexi Donarski, La Crosse Aquinas (unanimous)

Coach of the year: Dave Donarski, La Crosse Aquinas

 

FIRST TEAM

Maddison Baker, 6-2, sr., West Bend West

Lexi Donarski, 5-10, sr., La Crosse Aquinas (unanimous)

Leilani Kapinus, 5-11, sr., Madison Memorial

Caroline Strande, 5-11, sr., Racine Lutheran (unanimous)

Maty Wilke, 5-10, jr., Beaver Dam

 

SECOND TEAM

Leah Earnest, 5-11, sr., Stevens Point

Macy McGlone, 6-3, sr., Hortonville

Anna Mortag, 6-0 sr., Brookfield Central

Jaddan Simmons, 5-9, sr., Green Bay Southwest

Sitori Tanin, 6-2, sr., Middleton

 

THIRD TEAM

Courtney Becker, 6-0, sr., La Crosse Aquinas

Bridget Froehlke, 5-9, sr., Wrightstown

Anna Lutz, 6-1, jr, Marshall

Sami Martin, 6-2, sr., Platteville

Natalie McNeal, 5-8, sr., Germantown

 

FOURTH TEAM

Abbie Aalsma, 5-9, so., Waupun

Jada Donaldson, 5-6, sr., Beaver Dam

Natalie Leuzinger, 5-9, sr., Black Hawk

Khamya McNeal, 5-7, sr., Milwaukee King

Olivia Sobczak, 6-0, sr., Oconomowoc

 

HONORABLE MENTION

 

Kamorea Arnold, fr., Germantown; Paige Banks, sr., Evansville; Bailey Butler, jr., Black Hawk; Mesa Byom, sr., Melrose-Mindoro; Angie Cera, sr., Mukwonago; Ella Diny, sr., Wrightstown; Carley Duffney, jr., Green Bay Preble; Olivia Gamoke, jr., Onalaska; Morgann Gardner, jr., Racine Lutheran; Remi Geiger, sr., Loyal; Caelan Givens, sr., Chippewa Falls; Erin Hedman, sr., New Berlin Eisenhower; Emily Herzberg, sr., Melrose-Mindoro; Dru Henning, sr., Mukwonago; Ellie Hoesley, sr., Arcadia; Natalie Jens, jr., Beaver Dam; Mackenzie Johnson, Sr., Bay Port; Nicole Johnson, sr., Mineral Point; Lily Krahn, so., Prairie du Chien; Jasmine Kondrakiewicz, sr., Pius XI; Emily La Chapell, So., Appleton East; Isabella Lenz, jr., Prescott; Peyton McGinnis, sr., Waupun; Sarah Mueller, sr., Stevens Point Pacelli; Brianna Nelson, sr., Eleva-Strum; Laura Nickel, jr., Marshall; Olivia Pitrof, sr., Racine Horlick; Olivia Rangel, jr., Franklin; Emmoni Rankins, sr., Madison Memorial; Haley Rens, jr., Laconia; Katie Rohner, sr., Waterford; Becca Schauer, sr., Ozaukee; Lauren Schill, sr., Pewaukee; Grace Schmidt, so., Watertown Luther Prep; Kylie Schmidt, jr., Mishicot; Maddy Schreiber, jr., Kimberly; Julia Seidel, sr., Wausau Newman Catholic; Kylie Strop, sr., River Falls; Taylor Theusch, sr., La Crosse Aquinas; Maggie Trautsch, sr., DeForest; Liz Uhl, sr., Oregon; Kennedy Van Zile, sr., Rhinelander; Hailey Voelker, sr., Colby; Julianna Wagner, jr., Lake Mills; Emma Wollert, sr., Sheboygan Falls; Madison Zimmer, sr., Clear Lake.